Eaton EHB3024A3KS0E2A000
SKU: CS5477182MPN: EHB3024A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4779-40224AUPC/EAN: 786689090425
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 302A, 250 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Bypass light kit (On Space heater VFD Run Bypass Run) Fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477182 |
|---|---|
| MPN | EHB3024A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40224A |
| UPC/EAN | 786689090425 |
