Eaton EHB2731A3KT0G2A000
SKU: CS5476602MPN: EHB2731A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4779-10192AUPC/EAN: 786689088873
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 273A, 100 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 273A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | fault Auxiliary contacts Manual bypass switch Space heater VFD run Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476602 |
|---|---|
| MPN | EHB2731A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10192A |
| UPC/EAN | 786689088873 |

