Eaton EHB2731A3KS0G2A000
SKU: CS5476590MPN: EHB2731A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4779-10184AUPC/EAN: 786689088651
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 273A, 100 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 273A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Bypass light kit (on Manual bypass switch Space heater Auxiliary contacts fault bypass run) VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476590 |
|---|---|
| MPN | EHB2731A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10184A |
| UPC/EAN | 786689088651 |
