Eaton EHB2731A3KS0G20000
SKU: CS5476591MPN: EHB2731A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-10183AUPC/EAN: 786689091569
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 273A, 100 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 273A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | fault VFD run bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476591 |
|---|---|
| MPN | EHB2731A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10183A |
| UPC/EAN | 786689091569 |
