Eaton EHB2731A3KT0E2A000
SKU: CS5476598MPN: EHB2731A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4779-10188AUPC/EAN: 786689088835
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 273A, 100 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 273A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | VFD Run Fault Bypass Run) Space heater Bypass light kit (On Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476598 |
|---|---|
| MPN | EHB2731A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10188A |
| UPC/EAN | 786689088835 |

