Eaton EHB2731A3KT0G20000
SKU: CS5476603MPN: EHB2731A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-10191AUPC/EAN: 786689088866
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 273A, 100 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 273A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | bypass run) VFD run Manual bypass switch fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476603 |
|---|---|
| MPN | EHB2731A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10191A |
| UPC/EAN | 786689088866 |

