Eaton EHB1244A3KT0E2A000
SKU: CS5475801MPN: EHB1244A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4779-40044AUPC/EAN: 786689071172
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 124A, 100 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 124A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Bypass Run) VFD Run Manual bypass switch Space heater Fault Bypass light kit (On |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475801 |
|---|---|
| MPN | EHB1244A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40044A |
| UPC/EAN | 786689071172 |
