Eaton EHB0995A3KT0E2A000
SKU: CS5475575MPN: EHB0995A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4779-50044AUPC/EAN: 786689070847
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 99A, 100 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 99A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Fault Space heater Manual bypass switch VFD Run Bypass light kit (On Bypass Run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475575 |
|---|---|
| MPN | EHB0995A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50044A |
| UPC/EAN | 786689070847 |
