Eaton EHB2731A3KS0E20000
SKU: CS5476583MPN: EHB2731A3KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-10175AUPC/EAN: 786689091330
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 273A, 100 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 273A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476583 |
|---|---|
| MPN | EHB2731A3KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10175A |
| UPC/EAN | 786689091330 |
