Eaton EHB0625A3KT0E20000
SKU: CS5474794MPN: EHB0625A3KT0E20000Alternate Part #: 3-4777-50099AUPC/EAN: 786689146221
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on fault bypass run) VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474794 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50099A |
| UPC/EAN | 786689146221 |