Eaton EHB0625A3KS0G2A000
SKU: CS5474785MPN: EHB0625A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4777-50096AUPC/EAN: 786689146191
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (on bypass run) VFD run Manual bypass switch fault Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474785 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50096A |
| UPC/EAN | 786689146191 |