Eaton EHB0625A3KU0E2A000
SKU: CS5474801MPN: EHB0625A3KU0E2A000Alternate Part #: 3-4777-50112AUPC/EAN: 786689143947
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Fault Space heater Bypass light kit (On Bypass Run) VFD Run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474801 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50112A |
| UPC/EAN | 786689143947 |