Eaton EHB0625A3KT0E2A000
SKU: CS5474793MPN: EHB0625A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4777-50100AUPC/EAN: 786689143527
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass Run) VFD Run Manual bypass switch Bypass light kit (On Fault Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474793 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50100A |
| UPC/EAN | 786689143527 |