Eaton EHB0625A3KS0G20000
SKU: CS5474786MPN: EHB0625A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4777-50095AUPC/EAN: 786689146184
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on VFD run bypass run) fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474786 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50095A |
| UPC/EAN | 786689146184 |