Eaton EHB0625A3KS0E20000
SKU: CS5474778MPN: EHB0625A3KS0E20000Alternate Part #: 3-4777-50087AUPC/EAN: 786689145811
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | bypass run) fault Bypass light kit (on Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474778 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50087A |
| UPC/EAN | 786689145811 |