Eaton EHB0625A3KS0E2A000
SKU: CS5474777MPN: EHB0625A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4777-50088AUPC/EAN: 786689145828
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (On Manual bypass switch Bypass Run) Fault VFD Run Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474777 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50088A |
| UPC/EAN | 786689145828 |