Eaton EHB6D15A3KT0E2A000
SKU: CS5478572MPN: EHB6D15A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4774-50100AUPC/EAN: 786689124533
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.1A, 5 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.1A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Bypass Run) Bypass light kit (On Fault Space heater Manual bypass switch VFD Run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478572 |
|---|---|
| MPN | EHB6D15A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50100A |
| UPC/EAN | 786689124533 |
