Eaton EHB0625A3KU0G2A000
SKU: CS5474809MPN: EHB0625A3KU0G2A000Alternate Part #: 3-4777-50120AUPC/EAN: 786689144319
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on VFD run bypass run) fault Space heater Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474809 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KU0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50120A |
| UPC/EAN | 786689144319 |