Eaton EHB0524A3JS0G20000
SKU: CS5474004MPN: EHB0524A3JS0G20000Alternate Part #: 3-4774-41503AUPC/EAN: 786689137144
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Manual bypass switch fault bypass run) VFD run Auxiliary contacts Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474004 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3JS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41503A |
| UPC/EAN | 786689137144 |
