Eaton EHB0524A3JT0E2A000
SKU: CS5474011MPN: EHB0524A3JT0E2A000Alternate Part #: 3-4774-41508AUPC/EAN: 786689134280
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Bypass Run) Fault Manual bypass switch Space heater Bypass light kit (On VFD Run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474011 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3JT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41508A |
| UPC/EAN | 786689134280 |
