Eaton EHB0524A3KU0E20000
SKU: CS5474076MPN: EHB0524A3KU0E20000Alternate Part #: 3-4774-41575AUPC/EAN: 786689131869
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Manual bypass switch VFD run bypass run) Bypass light kit (on fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474076 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41575A |
| UPC/EAN | 786689131869 |
