Eaton EHB0524A3KU0G20000
SKU: CS5474084MPN: EHB0524A3KU0G20000Alternate Part #: 3-4774-41583AUPC/EAN: 786689132224
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | bypass run) Manual bypass switch fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474084 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41583A |
| UPC/EAN | 786689132224 |
