Eaton EHB0524A3JT0G20000
SKU: CS5474016MPN: EHB0524A3JT0G20000Alternate Part #: 3-4774-41511AUPC/EAN: 786689134310
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Bypass light kit (on Auxiliary contacts bypass run) fault VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474016 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3JT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41511A |
| UPC/EAN | 786689134310 |
