Eaton EHB0524A3JV0E20000
SKU: CS5474036MPN: EHB0524A3JV0E20000Alternate Part #: 3-4774-41535AUPC/EAN: 786689132767
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | fault VFD run bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474036 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41535A |
| UPC/EAN | 786689132767 |
