Eaton EHB0524A3JT0E20000
SKU: CS5474012MPN: EHB0524A3JT0E20000Alternate Part #: 3-4774-41507AUPC/EAN: 786689137182
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | VFD run fault bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474012 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3JT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41507A |
| UPC/EAN | 786689137182 |
