Eaton 10370H281
SKU: CS5018223MPN: 10370H281UPC/EAN: 782113465333
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size C, Inrush 5.2A/Sealed .52A current, Floor mount, Push type
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 5.2A/Sealed .52A |
| Magnetic Force Against Gravity | 7 lbs at 100% voltage, 4.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 7 lbs at 100% voltage, 5.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 16 lbs at 100% voltage, 6.25 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Push type |
| Size | C |
Specifications
| SKU | CS5018223 |
|---|---|
| MPN | 10370H281 |
| UPC/EAN | 782113465333 |
