Eaton 10370H256
SKU: CS5018218MPN: 10370H256UPC/EAN: 782113236155
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size C, Inrush 10.4A/Sealed 1.07A current, Floor mount, Pull type, 110A, With conduit box
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 10.4A/Sealed 1.07A |
| Magnetic Force Against Gravity | 6 lbs at 100% voltage, 4.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 7 lbs at 100% voltage, 5.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 11 lbs at 100% voltage, 6.25 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Pull type |
| Size | C |
| Special Features | With conduit box |
| Voltage Rating | 110 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018218 |
|---|---|
| MPN | 10370H256 |
| UPC/EAN | 782113236155 |
