Eaton 10370H382
SKU: CS5018230MPN: 10370H382UPC/EAN: 782113285689
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size D, Inrush 4.4A/Sealed ..40A current, Floor mount, Push type
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 4.4A/Sealed ..40A |
| Magnetic Force Against Gravity | 11.15 lbs at 100% voltage, 8.75 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 12.4 lbs at 100% voltage, 10 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 13.65 lbs at 100% voltage, 11.25 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Push type |
| Size | D |
Specifications
| SKU | CS5018230 |
|---|---|
| MPN | 10370H382 |
| UPC/EAN | 782113285689 |
