Eaton 10370H268
SKU: CS5018221MPN: 10370H268UPC/EAN: 782113465302
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size C, Inrush 10.4A/Sealed 1.07A current, Floor mount, Push type, 110V, Without conduit box
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 10.4A/Sealed 1.07A |
| Magnetic Force Against Gravity | 6 lbs at 100% voltage, 4.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 7 lbs at 100% voltage, 5.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 14 lbs at 100% voltage, 6.25 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Push type |
| Size | C |
| Special Features | Without conduit box |
| Voltage Rating | 110 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018221 |
|---|---|
| MPN | 10370H268 |
| UPC/EAN | 782113465302 |
