Eaton 10370H25
SKU: CS5018217MPN: 10370H25UPC/EAN: 782113236056
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size A, Inrush .92A/Sealed .17A current, Wall mount, Push type
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush .92A/Sealed .17A |
| Magnetic Force Against Gravity | 0.55 lbs at 100% voltage, 0.33 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 0.72 lbs at 100% voltage, 0.50 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 0.90 lbs at 100% voltage, 0.68 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Wall |
| Operation | Push type |
| Size | A |
Specifications
| SKU | CS5018217 |
|---|---|
| MPN | 10370H25 |
| UPC/EAN | 782113236056 |
