Eaton 10370H246
SKU: CS1767777MPN: 10370H246UPC/EAN: 782113107592
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size C, Inrush 2.5A/Sealed .26A current, Floor mount, Pull type, Without conduit box, 440A
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 2.5A/Sealed .26A |
| Magnetic Force Against Gravity | 6 lbs at 100% voltage, 4.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 7 lbs at 100% voltage, 5.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 10 lbs at 100% voltage, 6.25 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Pull type |
| Size | C |
| Special Features | Without conduit box |
| Voltage Rating | 440 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS1767777 |
|---|---|
| MPN | 10370H246 |
| UPC/EAN | 782113107592 |
