Eaton 10370H258
SKU: CS5018220MPN: 10370H258UPC/EAN: 782113236179
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size C, Inrush 2.5A/Sealed .26A current, Floor mount, Pull type, 440A, With conduit box
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 2.5A/Sealed .26A |
| Magnetic Force Against Gravity | 6 lbs at 100% voltage, 4.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 7 lbs at 100% voltage, 5.25 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 13 lbs at 100% voltage, 6.25 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Pull type |
| Size | C |
| Special Features | With conduit box |
| Voltage Rating | 440A |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018220 |
|---|---|
| MPN | 10370H258 |
| UPC/EAN | 782113236179 |
