Eaton 10370H81
SKU: CS5018241MPN: 10370H81UPC/EAN: 782113236117
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size B, Inrush 5.4A/Sealed .87A current, Floor mount, Push type, 110V, Without conduit box
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 5.4A/Sealed .87A |
| Magnetic Force Against Gravity | 3.9 lbs at 100% voltage, 2.7 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 4.2 lbs at 100% voltage, 3 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 4.5 lbs at 100% voltage, 3.3 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Push type |
| Size | B |
| Special Features | Without conduit box |
| Voltage Rating | 110 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018241 |
|---|---|
| MPN | 10370H81 |
| UPC/EAN | 782113236117 |
