Eaton 10370H358
SKU: CS5018226MPN: 10370H358UPC/EAN: 782113236209
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size D, Inrush 4.4A/Sealed ..40A current, Floor mount, Pull type, Without conduit box, 440A
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 4.4A/Sealed ..40A |
| Magnetic Force Against Gravity | 11.15 lbs at 100% voltage, 8.75 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 12.4 lbs at 100% voltage, 10 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 13.65 lbs at 100% voltage, 11.25 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Pull type |
| Size | D |
| Special Features | Without conduit box |
| Voltage Rating | 440 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018226 |
|---|---|
| MPN | 10370H358 |
| UPC/EAN | 782113236209 |
