Eaton 10370H368
SKU: CS5018227MPN: 10370H368UPC/EAN: 782113236223
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size D, Inrush 18A/Sealed 1.58A current, Floor mount, Pull type, 110A, With conduit box
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 18A/Sealed 1.58A |
| Magnetic Force Against Gravity | 11.15 lbs at 100% voltage, 8.75 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 12.4 lbs at 100% voltage, 10 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 13.65 lbs at 100% voltage, 11.25 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Floor |
| Operation | Pull type |
| Size | D |
| Special Features | With conduit box |
| Voltage Rating | 110 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018227 |
|---|---|
| MPN | 10370H368 |
| UPC/EAN | 782113236223 |
