Eaton XTAE015B01BD006
SKU: CS4999200MPN: XTAE015B01BD006Alternate Part #: 3-1802-1558AUPC/EAN: 782116844944
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,220 Vdc,1NC,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999200 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01BD006 |
| Alternate Part # | 3-1802-1558A |
| UPC/EAN | 782116844944 |


