Eaton XTAE012B01RD010
SKU: CS4998633MPN: XTAE012B01RD010Alternate Part #: 3-1802-1086AUPC/EAN: 782116841233
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,12 Vdc,1NC,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998633 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01RD010 |
| Alternate Part # | 3-1802-1086A |
| UPC/EAN | 782116841233 |

