Eaton XTAE012B10R010
SKU: CS4999032MPN: XTAE012B10R010Alternate Part #: 3-1802-1337AUPC/EAN: 782116843671
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,12 V 50/60 Hz,1NO,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999032 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10R010 |
| Alternate Part # | 3-1802-1337A |
| UPC/EAN | 782116843671 |

