Eaton N48D28T1216LS50
SKU: CS4903435MPN: N48D28T1216LS50UPC/EAN: 786680226991
Eaton General purpose ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 112.5 kVA K13, Ventd XFMR 480-208Y/120, 150C rise, Aluminum windings, Taps +/-2 at 2.5%, 50dB Sound
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 50 dB |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 112.5 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 305K |
Specifications
| SKU | CS4903435 |
|---|---|
| MPN | N48D28T1216LS50 |
| UPC/EAN | 786680226991 |

