Eaton MV48M28F4916CU
SKU: CS4898465MPN: MV48M28F4916CUAlternate Part #: MV49DC074UPC/EAN: 786680175480
Eaton General purpose ventilated transformer

$24,494.31
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 150 kVA, Floor or wall, upright only , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 115°C, 150 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, 280B, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Material | Copper windings |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient marine duty type DT-3M transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | MMT |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 280B49M |
Specifications
| SKU | CS4898465 |
|---|---|
| MPN | MV48M28F4916CU |
| Alternate Part # | MV49DC074 |
| UPC/EAN | 786680175480 |
