Eaton V48M28F1216CULS45
SKU: CS4995096MPN: V48M28F1216CULS45Alternate Part #: V12DC074UPC/EAN: 786680229954
Eaton General purpose ventilated transformer




$15,911.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
112.5 kVA DOE 2016 Ventd XFMR 3PH 480-208Y/120, 115 °C rise, Copper, 45 dB Sound,
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 45 dB |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 112.50 kVA |
| Weathershield | 943 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995096 |
|---|---|
| MPN | V48M28F1216CULS45 |
| Alternate Part # | V12DC074 |
| UPC/EAN | 786680229954 |

