Eaton V48M28T7516CULS44
SKU: CS4995529MPN: V48M28T7516CULS44Alternate Part #: V75DC075UPC/EAN: 786680226809
Eaton General purpose ventilated transformer




$12,353.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
75 kVA Ventilated DOE2016 Efficient XFMR, 3PH, 480-208Y/120, 150C Rise, Copper Windings, 45dB Sound
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 45 dB |
| Special Features | 45dB Sound |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995529 |
|---|---|
| MPN | V48M28T7516CULS44 |
| Alternate Part # | V75DC075 |
| UPC/EAN | 786680226809 |

