Eaton T52M11S15CUNV
SKU: CS4992613MPN: T52M11S15CUNVAlternate Part #: T15409UPC/EAN: 786680053788
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$9,084.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 460V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 15 kVA, Cu windings, Frame: 818N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 818N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992613 |
|---|---|
| MPN | T52M11S15CUNV |
| Alternate Part # | T15409 |
| UPC/EAN | 786680053788 |
