Eaton T48M11S25CUNV
SKU: CS4992486MPN: T48M11S25CUNVAlternate Part #: T25406UPC/EAN: 786680055546
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$13,166.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 25 kVA, Cu windings, Frame: 818N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 818N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992486 |
|---|---|
| MPN | T48M11S25CUNV |
| Alternate Part # | T25406 |
| UPC/EAN | 786680055546 |
