Eaton T16P14S15CUNV
SKU: CS4991809MPN: T16P14S15CUNVAlternate Part #: T15408UPC/EAN: 786680052088
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$9,356.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 220 X 440V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 110/220V, 150°C, 15 kVA, Cu windings, Frame: 818N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 818N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 220 V, 440 V |
| Secondary Voltage | 110/220 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4991809 |
|---|---|
| MPN | T16P14S15CUNV |
| Alternate Part # | T15408 |
| UPC/EAN | 786680052088 |
