Eaton T18P11S15NV
SKU: CS4991812MPN: T18P11S15NVAlternate Part #: T15410UPC/EAN: 786680053795
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$5,309.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 208 X 416V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 15 kVA, Al windings, Frame: 817N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 817N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V, 416 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4991812 |
|---|---|
| MPN | T18P11S15NV |
| Alternate Part # | T15410 |
| UPC/EAN | 786680053795 |
