Eaton T48M60S15NV
SKU: CS4992562MPN: T48M60S15NVAlternate Part #: T15420UPC/EAN: 786680097713
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$5,426.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 600 delta, 150°C, 15 kVA, Al windings, Frame: 817N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 817N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 600 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992562 |
|---|---|
| MPN | T48M60S15NV |
| Alternate Part # | T15420 |
| UPC/EAN | 786680097713 |
