Eaton T20P29S25CUNV
SKU: CS4992159MPN: T20P29S25CUNVAlternate Part #: T25403UPC/EAN: 786680052125
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$13,780.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 240 X 480V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208V, 150°C, 25 kVA, Cu windings, Frame: 818N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 818N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 208 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992159 |
|---|---|
| MPN | T20P29S25CUNV |
| Alternate Part # | T25403 |
| UPC/EAN | 786680052125 |
