Eaton T57M11S25NV
SKU: CS4992623MPN: T57M11S25NVAlternate Part #: T25408UPC/EAN: 786685267340
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$6,913.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 575V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 25 kVA, Al windings, Frame: 818N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 818N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 575 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992623 |
|---|---|
| MPN | T57M11S25NV |
| Alternate Part # | T25408 |
| UPC/EAN | 786685267340 |
