Eaton QS44D11S10CU
SKU: CS4977213MPN: QS44D11S10CUAlternate Part #: QS10184UPC/EAN: 786680060670
Eaton Marine duty encapsulated transformer






$8,727.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPM, copper, NEMA 3R, 179, 60 Hz, single-phase, 440 V, 120/240 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 10 KVA, indoor-outdoor, 16L10Q
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPM |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 179 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 440 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 16L10Q |
Specifications
| SKU | CS4977213 |
|---|---|
| MPN | QS44D11S10CU |
| Alternate Part # | QS10184 |
| UPC/EAN | 786680060670 |





